Ковид-19 при децата

Избрахме най-актуалната и злободневна тема, тиражирана в световната медийна среда – Covid-19. Подбрахме данните така, че да насочим фокуса към най-скъпите ни същества – нашите деца.

Какво трябва да знаем за Ковид-19?

Според последните проучвания, едно от които на немския институт “Роберт Кох”, деца и тийнейджъри се заразяват с корона вирус много по-рядко в сравнение с възрастните. Въпреки, че заболяването при по-малките протича с леки симптоми или често асимптомно, те могат както да се заразят, така и да бъдат заразни. Според изследванията, обаче, децата се инфектират много по-трудно, дори да имат преки контакти със заразен възрастен. Едно от предположенията за това е свързано с липсата на ензим NSP-16 при деца и юноши. Според проучване на американски учени, този ензим в човешкия организъм спомага за проникването на ковид вируса в клетките. Но на този етап това остава само едно от многото предположения и догадки защо децата се заразяват с корона вирус много по-рядко.

За момента, проучванията, които обхващат деца, са твърде малко, за да има точни данни за боледуването при тях. Въпреки изследванията, обаче, заразата може безпроблемно да се разнася сред децата, някои от които са в рисковата група поради придружаващи заболявания, например. Причината за това се дължи на детската наивност и невнимание. Малчуганите нямат съзнанието да възприемат сериозността на заразата, както и начините на предпазване. Те са изключително невнимателни към своите маски и шлемове, които често се озовават на чина в училище, на масата в детската градина, на някой стол или дори на земята. По-малките често се объркват, взимат маската на някое другарче, губят я или изобщо нехаят за необходимостта тя да бъде чиста. Освен това, децата често имат навика да лапат химикалките си, да пипат навсякъде (особено в по-ранна възраст, когато преоткриват света), не спазват дистанция при игра и забравят да мият ръцете си.

Затова препоръчваме да обърнете сериозно внимание на безобидните вредни навици на децата ви и на тяхната разсеяност. Обяснете им, че предпазната маска е важна вещ, както ги учите да полагат грижи за парите, телефона си и други ценни вещи. Поинтересувайте се как в училището или детската градина полага грижи за това децата да пазят маските си, да мият ръцете си и да играят/учат/хранят се на безопасно разстояние едно от друго.

Макар и редките отчетени случаи на по-сериозно протичане на Ковид при децата, някои малчугани може да преминат през вируса по-тежко от други. Рискова е групата, при която са налице някои придружаващи заболявания, като например вродена сърдечна недостатъчност, нисък имунитет, астма или белодробни проблеми, наднормено тегло и диабет. Ако вашето дете има някои от посочените състояния, консултирайте се с вашия лекар как по-добре да го предпазите и да минимализирате риска от заразяване.

Какви са най-честите симптоми?

Най-често срещаните симптоми на корона вирус при децата са температура и кашлица. Разбира се, те могат да се дължат и на други фактори като простуда, вирусна инфекция, грип или дори алергия. Децата могат да имат същите симптоми като възрастните, макар и в по-редки случаи. Ето и някои от тях, за проявата на които трябва да сте на щрек:

  • Болки в гърлото
  • Назална секреция
  • Загуба на вкус и/или обоняние
  • Болки в мускулите
  • Възпаление на синусите
  • Втрисане
  • Загуба на апетит
  • Умора
  • Главоболие
  • Болки в стомаха

Какво да направим при установяване на симптоматика?

На първо място, не се паникьосвайте. Вашето спокойствие е важно за спокойствието и на вашето дете. Както стана ясно в началото на статията, корона вирусът при децата в по-голямата част от случаите протича много по-леко, рядко е съпътстван със симптоматика и обикновено преминава за по-кратък период от време. Запазете спокойствие и се свържете с вашия педиатър за консултация. Той ще ви даде ясни насоки как да действате.

Как се заразяват децата и как да ги предпазим?

Проучванията за момента не дават изчерпателна информация за каналите на заразяване при децата. Най-често, децата се заразяват в следствие на контакт с възрастен или помежду си. За да минимализирате риска от заболяване при вашето дете, добре е да следвате някои основни правила:

  1. Ограничете максимално общуването на детето ви с други хора (включително и с негови връстници). Намерете някакво занимание, с което малчуганът ви да се забавлява дори без чуждо присъствие – това може да са образователни игри, които да държат вниманието му за по-дълго, някакво хоби, като например събиране на стикери, картички или друг тип предмети.
  2. Измислете игра, за да може детето ви да се подсеща по-често да мие ръцете си. Можете да му разкажете история за лошите микроби и как добрият сапун ги унищожава или да измислите кратка песничка, която да пее, докато си мие ръцете, което ще направи начинанието по-приятно и по-весело. Изберете подходящ дезинфектант за ръце с приятен аромат, който малчуганът да обикне и да използва с удоволствие. Една практична идея: в търговската мрежа се предлагат силиконови гривни, които имат вградено резервоарче, в което да сложите дезинфектант. Чрез малко копче, детето може да впръска от него директно върху дланта си. Тази идея със сигурност ще се хареса на малките, още повече, че гривните се предлагат в различни цветове и използването на дезинфектант с тях прилича на игра.
  3. Научете го да използва предпазни средства. Децата не харесват маските, но има толкова много интересни и нестандартни варианти на десени и цветове. Обърнете внимание, че освен степента на защита, е важно маската да бъде удобна. Пазарът е залят с всевъзможни предложения, включително и такива с по-голям комфорт като например с ластици, които се минават през главата, а не през ушите. Подберете най-подходящата за вашето дете, за да може то да носи маската си с радост и без притеснения. Може да е в любимия му цвят, с любимия анимационен герой, любимото животно или любимия спорт на детето ви. Не забравяйте, че трябва да имате няколко броя, за да можете периодично да ги сменяте.
  4. Младежите на прага на тинейджърска възраст (между 9 и 13 години) са може би най-трудната група. За тях социалната изолация е пагубна поради зависимостта им от технологиите, които са се превърнали в заместител на междуличностното общуване. Тук идва въпросът – как да намалим контактите на детето си и същевременно с това да отделим вниманието му от компютъра и смартфона? За някои полезни идеи, можете да прочетете нашите статии „Как да научим детето да обича четенето“ и „Как да забавляваме детето вкъщи“.
  5. И най-важното – не забравяйте, че децата са огледало на самите вас – вие сте техния пример.
Tags

Leave a comment